Hatékonyságnövelés és munkabiztonság
Az OPUS TITÁSZ az utóbbi másfél évben célzott munkacsoportokat hozott létre annak érdekében, hogy folyamatait és működését megvizsgálva növelje hatékonyságát, minél több beruházást tudjon végrehajtani a változó gazdasági környezetben, és növelje a saját teljesítésben elvégzett hálózati munkák részarányát.
A 2023-ban pilot jelleggel elindított intézkedéseket 2024-ben a teljes szervezetre kiterjesztették. A munkafolyamatok újragondolásával – például az anyagellátás optimalizálásával, szerelői összejövetelek átszervezésével – az improduktív órák 15 százalékos csökkenését érték el, az így felszabadult kapacitásokat pedig beruházási és üzemeltetési feladatokra csoportosították át.
Hálózatfejlesztés az ellátásbiztonságért
A háztartási méretű kiserőművek hálózati betáplálásának biztosítása érdekében 2024-ben 114 fejlesztési beruházást valósított meg az OPUS TITÁSZ 1,488 milliárd Ft értékben. A zárolt áramkörök feloldására az elkövetkezendő időszakban is kiemelt fontosságú feladatként tekintenek. A felhasználói villamosenergia-igények kiszolgálására csaknem 800 kapacitásbővítő beruházás zajlott 32 milliárd Ft értékben.
Az OPUS TITÁSZ ellátási területén – az elosztói engedélyesek közül elsőként – bevezette a besugárzási időszakra korlátozott alállomási gyűjtősínfeszültség-csökkentést, amelyet az üzemirányítási rendszeren (SCADA) keresztül vezérel, lehetővé téve a zárolások egy részének feloldását és a hálózati panaszok csökkentését. A műszaki megoldás alkalmazása a költséghatékony hálózatüzemeltetés mellett környezetbarát működést tesz lehetővé, hiszen több ezer hálózati beruházást válthat ki vagy halaszthat el.
Okosmérőkkel az áramhálózatért
2024 végére az OPUS TITÁSZ elosztóhálózatára már összesen 90,5 ezer okosmérő csatlakozott. Az elosztóhálózatra felszerelt okosmérők célja a hatályos szabályozásoknak való megfelelés, a felhasználói tudatosság növelése, a többzóna-idős tarifák bevezetésének elősegítése.
Az okosmérők a hálózatminőségi adatok gyűjtésével elősegítik a hálózatüzemeltetést és a hálózatfejlesztést is. Az okosmérők által a hálózati csatlakozási ponton mért feszültségadatok segítségével értékelhetővé és elemezhetővé válnak a háztartási kiserőművek által okozott elosztóhálózati feszültséghatások.
Innovatív környezettudatos megoldások a földgázelosztásban
A földgáz ugyan fosszilis energiahordozó, de hasonló vagy kedvezőbb tulajdonságokkal bíró hálózati hőenergiaforrással való teljes kiváltása ilyen kiterjedt hálózaton jelenleg felbecsülhetetlen költségekkel járna.
Az OPUS TIGÁZ évről-évre jelentős forrásokat fordít az ellátási területén gázhálózatai fejlesztésére és karbantartására, folyamatosan keresik annak lehetőségét, hogyan tudják a legmodernebb technológiákat hálózataikban hasznosítani. Innovatív vállalatként Jászberény két középnyomású állomásán helyezték üzembe például azt a környezetvédelmi és gazdasági szempontból is kiemelt fontosságú, egyedi intelligens nyomásszabályozó állomást, amely az üzemi nyomás távvezérelhetőségével, és annak lehető legkisebb szinten tartásával csökkenti a hálózati veszteségek lehetőségét és mértékét.
Hidrogénkonverziós kutatás-fejlesztés
Az Európai Uniós dekarbonizációs célok, valamint az orosz-ukrán háború okán felerősödött energiafüggetlenedési törekvések felgyorsították a hidrogén térnyerését az energetikai szektorban, ezáltal a földgáziparban is.
Annak érdekében, hogy a maximum 10% térfogatmennyiségű hidrogén bekeverése a földgáz infrastruktúrába, valamint az ilyen keverékgáz elosztása megvalósítható legyen, előzetes szakmai vizsgálatokat kell végezni, illetve felkészíteni a hálózatokat a betáplálásra.
Az OPUS TIGÁZ két különálló tesztrendszer létesítését indította el Miskolcon a tanpályán; a gázmérők és nyomásszabályozók tartós laboratóriumi vizsgálatát, valamint az elosztó és leágazó vezeték és a telekhatáron belüli rendszer elemeinek a vizsgálatát. A kialakított tesztrendszer alkalmas lehet a tiszta hidrogén hálózatokat célzó vizsgálatok elvégzésére is.