Egy Scrum Master nem mondja meg a tagoknak, hogy mit csináljanak, hanem segít eltávolítani azokat az “akadályokat”, amik hátráltatják őket, illetve biztosítja, hogy az agilis szemléletmód a gyakorlatban is érvényesüljön.

A Scrum Master olyan szereplő, aki a Scrum keretrendszer helyes működéséért felel, és támogatja a csapatot abban, hogy hatékonyan, önszerveződően tudjanak együttműködni. Akár úgy is tekinthetünk rá, mint egy sportcsapat edzőjére. A CEE régió egyik vezető agilis tanácsadó- és tréningcége, a Sprint Consulting Scrum Master tréningeket is tart. Ezek keretén belül megismerkedhetünk ennek a szerepkörnek az alapjaival, és gyakorlati példákon keresztül tanulhatjuk meg, hogyan lehet hatékonyan működni benne.

A Scrum Masternek kétféle napja lehet

Ha szeretnénk nagyon leegyszerűsíteni, akkor azt mondhatjuk, hogy ebben a szerepkörben a napunk kétféle lehet: vannak a sprintfordulós napok és vannak a sprinteken belüli hétköznapok. Ahhoz, hogy megértsük ennek a miértjét, először is tisztában kell lennünk azzal, hogy mi a különbség a sprint és a sprintforduló között.

A sprint egy rövid, előre meghatározott, fix időszak – általában 1-4 hét –, amikor az a cél, hogy a csapat aktívan, koncentráltan dolgozzon egy adott cél elérésére érdekében és a végén egy befejezett, kézzelfogható munkát mutasson fel. 

A sprint végén és a következő sprint elején több kulcsfontosságú esemény zajlik – ilyen a Sprint Review, a Sprint Retrospective és a Sprint Planning. Ezek gyakran egy napon belül követik egymást, és intenzív csapatmunkát igényelnek. Ilyenkor a csapat lezárja az aktuális sprintet, bemutatja az elvégzett munkát, közösen visszatekint az elmúlt időszakra, tanulságokat fogalmaz meg, majd megtervezi a következő sprint célját és feladatait. Ez az átmeneti időszak jellemzően egy napot vesz igénybe, és a fókusz a reflexióra, tanulásra és előretekintésre helyeződik.

A sprintfordulós napok

A sprintforduló eseményeit – Sprint Review, Sprint Retrospective, Sprint Planning – érdemes egy napra szervezni. Ezeken a napokon a Scrum Master legfontosabb teendője a Scrum események facilitálása.

Ez azt jelenti, hogy segíti, keretbe helyezi a csapat megbeszéléseit, de nagyon fontos: nem dönt helyettük és nem is old meg helyettük problémákat. A Scrum Master facilitálja az eseményeket, vagyis segíti azok hatékony lefolyását: kereteket ad, kérdéseket tesz fel, figyel a fókuszra, de nem hoz döntéseket a csapat helyett.

Ő biztosítja a kereteket, a fókuszt és a biztonságos légkört, hogy a csapattagok maguktól hozhassák ki a legtöbbet a közös munkából. Segíti őket a megfelelő eszközökkel, hogy az események a lehető leghatékonyabban történjenek meg és valóban célravezetőek legyenek.

Továbbá a Scrum Master gondoskodik arról, hogy a csapattagok felkészülten érkezzenek, és hogy az események lényege, célja mindenki számára világos legyen.

A sprinten belüli hétköznapok

A sprint hétköznapjai során is fontos, hogy a Scrum Master aktívan jelen legyen – például a Daily Scrum támogatásával, valamint a csapat segítésével a felmerülő akadályok elhárításában. A Scrum Master feladata ez esetben is ugyanaz: a hatékonyság és az eredményesség biztosítása.

Ez tehát azt jelenti, hogy nemcsak a sprinfordulós meetingeket facilitálja, hanem a teljes sprintet is. A csapat fókuszáltan dolgozik a kijelölt célon, ilyenkor is támogatja a csapatot, hogy hatékonyan tudjanak együttműködni és elhárítani az akadályokat.


Iskola