„A SPAR Magyarország minden évben jelentős forrást biztosít a meglévő üzletei felújítására, hogy vásárlói esztétikus és kényelmes környezetben, a lehető legmagasabb minőségű szolgáltatást élvezhessék. E szemlélet jegyében 2024-ben több üzletben valósítottunk meg modernizálást, amelynek során a korszerűsítés mellett fenntarthatóbbá vált a működés.
A modernizáció során igyekszünk a költséghatékonyság jegyében felmérni azt, hogy a korábbi bútorzatból és berendezésekből melyek azok, amelyeket a továbbiakban is tudunk használni. Emellett az egyik legnagyobb napi feladatot jelentő logisztikai folyamatainkat is szeretnénk a lehető legfenntarthatóbban működtetni, ezért például újrahasznosítunk eszközöket, körforgásos raklapellátási rendszerrel növeljük a hatékonyságot és minimalizáljuk a környezeti terhelést” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.
Nem hulladék lesz a régi bútorok többségéből
A SPAR áruházak korszerűsítése során fontos szempont a környezettudatosság, ezért a még hasznosítható bútorokat, berendezéseket felújítja, átalakítja a vállalat, és visszaépíti a megújult környezetbe. Így tett a székesfehérvári Balatoni úton található hipermarket esetében is.
A több mint 1,2 milliárd forintos felújítás részeként az eladótérben modern hűtőbútorok kaptak helyet, azonban számos elem a korábban is használt alapanyagokból éledt újjá. A Békéscsaba központjában egy korábbi kereskedelmi létesítmény helyén, 212 millió forintból megnyitott SPAR szupermarket esetében a korábbi bútorokból megőriztek mindent, ami felújítva illeszkedik a megszokott, igényes megjelenésbe.
Azokat a bútorokat, amelyeket a modernizálás során nem tudnak hasznosítani, értékesítés után új tulajdonos használhatja tovább, amelyeknek az állapota pedig nem engedi meg a továbbhasznosítást, az aktuális hulladékgazdálkodási előírások szerint gondoskodnak a megfelelő kezeléséről.
Új teherautók újrahasznosított hűtős felépítményekkel
2024 februárjában hat darab 24 tonnás tehergépkocsival bővült a SPAR Magyarország tehergépjárműparkja. Az újonnan vásárolt gépjárművek alvázára a régebbi teherautókról leszerelt, majd felújított hűtős felépítmények kerültek.
A költséghatékony és környezettudatos megoldás kivitelezését alapos felmérés és tervezés előzte meg, majd miután az ötlet megvalósíthatónak bizonyult, a felújított szerkezetekkel átépített tehergépkocsikat üzembe is helyezték. A vállalat ezzel az új felépítmények bekerülési árából több mint 60% költségmegtakarítást tudott elérni.
26 tonnával kevesebb hulladékot jelent a CHEP körforgásos raklapbérleti rendszere
A SPAR Magyarország 2001 óta működik együtt CHEP Magyarország Kft.-vel, amely raklapbérleti rendszert üzemeltet. Ennek célja, hogy a raklapok körkörösen forogjanak az ellátási láncokban, ezáltal növelve a hatékonyságot és minimalizálva a környezeti terhelést.
A raklapokat a beszállító partnerek a CHEP-től bérlik, majd a rajtuk elhelyezett termékeket beszállítják a SPAR raktáraiba, végül a leürült raklapokat a CHEP gyűjti be a raktárakból. A raklapok átvizsgálása és javítása után azok ismét kiadásra kerülnek a beszállító cégek részére, így körkörössé válik a folyamat.
A CHEP raklapbérleti rendszer előnye, hogy az ellátási lánc egyetlen szereplőjének sem kell vásárolni és raktáron tartani raklapokat, valamint nem kell azok cseréjével bajlódni az átadási pontokon. A 2024-es évben több mint 334 ezer CHEP raklap érkezett be a SPAR raktáraiba, ezzel jelentősen hozzájárulva a hatékonyság növeléséhez.
A rendszer a környezeti fenntarthatóság szempontjából rendkívül előnyös: a CHEP raklapok folyamatosan áramlanak az ellátási láncokban, nem kell ismételten megvásárolni, legyártani az új raklapokat, tehát kevesebb fa kerül kivágásra. Ez 2024-ben 273 megmentett fát jelentett a SPAR vonatkozásában.
Emellett a kamionok a raklapcsere elmaradásának köszönhetően kisebb távolságot futnak, amely a tavalyi évben mintegy 329 tonna szén-dioxid kibocsátás csökkenést eredményezett. A körforgásos rendszerben használt kevesebb raklap miatt a selejt mennyisége is kisebb, így a számítások szerint 26 tonnával kevesebb hulladék képződik éves szinten.