A Demokratikus Koalíció (DK) azt követeli, hogy a kormány hozza előre a novemberi nyugdíjemelést
– számolt be az MTI.
Egy nyugdíjszakértő viszont figyelmeztetett, hogy a novemberi 1,8 százalékos nyugdíjkorrekció kevés lehet.
ANépszava című napilap számításai szerint - a nyugdíjtörvény alapján - novemberben 5, januárban pedig 12 százalékos nyugdíjemelés jöhet.
Ezek utólagos emelések, amelyekre azért van szükség, mert a nyugdíjak nem követték az inflációt
- mondta Gy. Németh Erzsébet, a DK alelnöke szombati sajtótájékoztatóján.
"Ez azt jelenti, hogy hiába tudta jó előre a Fidesz, hogy a forint az orbáni infláció miatt történelmi mélypontra süllyed, direkt alacsony inflációval tervezték a költségvetést" - fogalmazott a politikus.
A DK szerint nem lehet egy megélhetési válság alatt a nyugdíjasokkal "hiteleztetni" az államot, mert ez tisztességtelen.
Gy. Németh Erzsébet szerint minden kutatás és felmérés azt mutatja, Európában csak Magyarországon van megélhetési válság.
A politikus szerint Magyarország lett az élelmiszerdrágulás világrekordere, míg „a magyar forint lett a leggyorsabban elértéktelenedő pénznem”.
„Az orbáni Magyarország lassan az egyetlen európai ország, ahol nincs érdemi rezsitámogatás"
- mondta a DK alelnöke a párt Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatóján.
Ezzel vélhetően arra utalt, hogy a kormány csökkentette a rezsicsökkentés esetében a támogatott árat az átlagfogyasztásig.
Magas az infláció, de kevés lesz a korrekció
A novemberi nyugdíjkorrekciót – vagyis az emelés alapjául szolgáló becsült érték és a valós inflációs adatok közti különbség kifizetését – már más szakértők is javasolták a kormánynak.
De Farkas András nyugdíjszakértő figyelmeztetett, hogy a közzétett KSH-gyorstájékoztató alapján mindössze 1,8 százalék lesz a korrekció mértéke, miközben az augusztusi infláció 15,6, az augusztusi nyugdíjas infláció 15,7 százalék, az éves várakozás pedig 20 százalék.
Vagyis szerinte ez a már évközben kifizetett emelésekkel együtt kevés lehet.
Amennyiben ezt a javaslatot nem hallják meg és nem tesznek komoly lépéseket nagyon nagy bajban lesznek, főleg a kisnyugdíjból élők, de sajnos nem csak a kisnyugdíjból élők is.
(forrás: napi.hu)