Hogyan ismerjük fel az új anyagok fázisait?

Ahhoz, hogy a tudósok megértsék ezeket a rendszereket, fel kell ismerniük a különböző fázisokat és azokat a pontokat, ahol a fázisok megváltoznak. De hogyan lehet ezt megtenni egy teljesen ismeretlen anyagnál? Erre találtak megoldást az MIT és a Bázel Egyetem kutatói Svájcban.

Generatív mesterséges intelligencia a tudomány szolgálatában

A kutatók generatív mesterséges intelligencia modelleket alkalmaztak, hogy egy új gépi tanulási rendszert hozzanak létre. Ez a rendszer automatikusan térképezi fel az anyagok fázisait, sokkal hatékonyabban, mint a hagyományos, emberi szakértelmen alapuló módszerek.

generatív mesterséges intelligencia

Hogyan működik ez az új módszer?

Az új módszerük lényege, hogy nem kell hatalmas mennyiségű adatot gyűjteni és elemezni. Ehelyett a generatív modellek segítségével becslik meg az anyagok viselkedését. Például, ha egy anyag átalakul egy bizonyos hőmérsékleten, akkor ezt a változást könnyebben felismerik ezzel a módszerrel.

Miért fontos ez?

Ez a módszer segíthet a tudósoknak új anyagokat felfedezni és megérteni azok hőmérsékleti és egyéb tulajdonságait. Például a kvantumrendszerek vizsgálatánál is hasznos lehet. A jövőben talán olyan új anyagokat is felfedezhetünk, amelyek teljesen ismeretlenek a tudomány számára.

Kik dolgoztak ezen a kutatáson?

A kutatásban részt vett Frank Schäfer, az MIT egyik kutatója, Julian Arnold, a Bázel Egyetem doktorandusza, Alan Edelman, az MIT matematikaprofesszora, és Christoph Bruder, a Bázel Egyetem fizikaprofesszora. Az eredményeiket a Physical Review Letters nevű tudományos folyóiratban tették közzé.

egyetemi kutatások mesterséges intelligencia segítségével

Miért különleges ez a felfedezés?

Ez az új módszer nemcsak gyorsabb és hatékonyabb, hanem automatikusan is működik, anélkül hogy hatalmas adatokat kellene feldolgozni. Ezáltal a tudósok gyorsabban és pontosabban fedezhetik fel az anyagok új tulajdonságait.

Ez a kutatás a Svájci Nemzeti Tudományos Alap, az MIT-Svájc Lockheed Martin Seed Fund és az MIT Nemzetközi Tudományos és Technológiai Kezdeményezések támogatásával valósult meg.


AI Mesterséges intelligencia