Cikkünkben felelevenítjük az elmúlt két este legemlékezetesebb momentumait.
A tavaszi szezon egyik kiemelkedő művészeti eseményének lehettek részesei azok, akik május 20-án és 21-én ellátogattak a MOM Kulturális Központ Kupolatermébe. A BÁV ART által rendezett kétnapos 85. Művészeti Aukció valódi időutazásra hívta a közönséget, ahol a történelem értékei, a művészi kiválóság és a luxus kézzelfoghatóvá vált.
Az aukción a BÁV ART szakértői által válogatott, közel 650 tételből álló kollekció került kalapács alá, ritka műtárgyakkal, különleges ékszerekkel és designdarabokkal. Az esemény egyik szenzációja a Kossuth-díjas színészlegenda, Pécsi Sándor páratlan képzőművészeti hagyatéka volt, amely most először vált a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé – betekintést engedve a magyar színház- és filmművészet egyik meghatározó alakjának magánvilágába.
A kiállításban antik és kortárs festmények, órák, bútorok, különféle műtárgyak és ékszerek egyaránt helyet kaptak, izgalmas lehetőséget kínálva mind a műgyűjtők, mind az értékalapú befektetések iránt érdeklődők számára.
Magyarország legrégebbi, többszáz éves múlttal rendelkező aukciósháza már az 1920-as első művészeti árverés óta meghatározó szereplője a hazai műkereskedelemnek. Vezető pozícióját ékszerek, ezüst- és aranytárgyak, valamint műtárgyak terén is megőrizte, és egyedüliként kínálja a műkereskedelem teljes spektrumát a festményektől egészen a fegyverekig.
Ékszer- és óragyűjteménye egyedülálló a piacon, hiszen egyetlen más aukciósház sem kínál ilyen széles választékban és kiemelkedő minőségben arany ékszereket és márkás órákat. Nem véletlen, hogy már az első napon teltházas közönség előtt zajlott a licitálás.
A kiemelt tételként számon tartott, limitált példányszámú, platina Rolex Daytona férfi karóra beváltotta a hozzá fűzött reményeket: a kikiáltási árat túlszárnyalva végül 34 millió forintnál koppant a kalapács. A Breguet Classique férfi karóra sem maradt el a csúcstartók mögött: az árverés során csaknem kétszeresére tornázta fel magát, és végül 4,2 millió forintértnál koppant a kalapács.
A sztárok kedvence, a brit ékszertervező Stephen Webster különleges formájú gömbhal nyakéke ezúttal nem a vörös szőnyegen, hanem az aukciós teremben aratott sikert – 2,6 millió forintért cserélt tulajdonost. De, hogy ne csak az órákat emeljük ki, számos páratlan ékszerért is heves licitharc folyt.
A 70 gyémánttal díszített kutyafejes melltű iránti hatalmas érdeklődés is bizonyítja az állatmotívumok népszerűségét: az ékszer végül a kikiáltási ár kétszereséért kelt el.
De nem mehetünk el szó nélkül a 15 millió forintos áron leütött briliáns nyakék mellett sem, hiszen ez a darab már nemcsak ékszer, hanem valódi státuszszimbólum – ritka az ilyen magas ár egy hazai ékszeraukción. Hasonlóan kiemelkedő érdeklődés övezte azt a briliáns szoliter gyűrűt is, amelyet közel 5 millió forintért ütöttek le.
A második napon a festmények, bútorok és műtárgyak kerültek kalapács alá. A gyűjtők – a szokásokhoz híven – inkognitóban maradtak: többnyire megbízottaik révén vagy online kapcsolódtak be a licitharcba, így a helyszín csendesebbnek tűnhetett, de a tárcsák annál gyakrabban lendültek a magasba. Az árverés feszültséggel teli pillanatai így sem maradtak el – több tétel esetében valódi adok-kapok alakult ki a vásárlók között. Mindez azonban nem befolyásolta a tárcsák magasba emelését: több tétel esetében is hosszúra nyúló, izgalmas verseny alakult ki a résztvevők között.
Az este egyik legemlékezetesebb küzdelme Batthyány Gyula Földközi-tengeri utazás (Utas és holdvilág) című festményéért zajlott, amely közel háromszoros áron, 8 millió forintért kelt el. Ugyanilyen látványos véget ért Luigi Nono 19. század végi alkotása, az Októberi reggel is, melynél a kalapács 55 millió forintnál koppant.
Márffy Ödön 1920-as években készült Akt (Női akt) című műve szintén alaposan megmozgatta a közönséget: ára 3 millió forintig emelkedett fel, míg Rippl-Rónai József A körtvélyesi kastély kertje című festménye 8 millió forintos végső árával duplázta meg kikiáltási értékét. Nem maradt el az izgalom az idén Kossuth-jíjjal kitüntetett Kókay Krisztina A hegy titka című gobelinje körül sem – a részletgazdag, szimbolikus textilmű 5 millió forintért kelt el, bizonyítva, hogy a klasszikus kézművesség és a kortárs érzékenység találkozása ma is érték.
A legnagyobb figyelem azonban kétségkívül Vaszary János Kilátás a művész műterméből című festményét övezte, amelyet már előzetesen az aukció fő attrakciójaként emeltek ki. A jelenlévők lélegzet-visszafojtva követték az eseményeket, és nem is csalódtak: a mű végül – az aukció legmagasabb leütési árú tételeként – 80 millió forintért cserélt gazdát, amiért árverési jutalékkal együtt végül 100 millió forintot kell kifizetni az új tulajdonosának, ez pedig új aukciós rekord a BÁV árveréseinek történetében.
Az este ezután sem szűkölködött meglepetésekben: egy különleges táncrendgyűjtemény például több mint tízszeres áron, 4,6 millió forintért kelt el, míg a TV2 Kincsvadászok című műsorából ismerős, karakteres Zsolnay-kisplasztika 1,2 millió forintért – azaz duplájáért – talált új otthonra.
Ugyancsak komoly érdeklődést váltott ki az a Amitayus Bodhisattva tűzaranyozott bronz szobor, amely rendkívül értékes tárgyi emlék a buddhista művészetben. Az ilyen szobrok különleges vallási, művészeti és történeti jelentőséggel bírnak. A hosszúra nyúlt licitharc meg is mutatta valódi értékét, hiszen végül 8,5 millió forintért lett leütve ez a figyelemre méltó tétel.
Az est utolsó emlékezetes pillanatait pedig egy igazán ritka történelmi textiltárgy szolgáltatta: Szabadka város 1943-as zászlója. A nemzeti színekbe öltöztetett, hímzett címerrel és jelszóval ellátott lenvászon a magyar történelem, identitás és regionális közigazgatás emlékezetének egyik ritka, túlélő darabja. A licitálók sem hagyták szó nélkül a jelentőségét: a tárgy végül a kikiáltási ár kétszereséért, 1,3 millió forintért kelt el, ami méltó zárása volt egy fordulatokban gazdag árverési napnak.
„Az elmúlt két nap eseményei újra bebizonyították, hogy a magyar műtárgypiac ereje a szenvedélyes gyűjtőkben, a magas színvonalú válogatásban és a művészet iránti töretlen bizalomban rejlik. A licitharcok feszültsége és a rekordokat döntögető leütések egyértelműen jelzik: a klasszikus és kortárs alkotások iránti lelkesedés töretlen.
A BÁV ART számára mindez nemcsak elismerés, hanem lendületet ad a folytatáshoz – legközelebb a 12. Online Aukción, majd az év zárásaként a decemberi soron következő művészeti és online aukciókon találkozhatunk újabb izgalmas műtárgyakkal.” – értékelte Fertőszögi Péter, a BÁV ART művészeti igazgatója az eseményt.