A jövedelem és a bevétel nem azonos fogalmak, mivel a költségek levonhatók a befolyó összegből. Az alábbiakban megtalálható, hogy miként, milyen összegekkel és milyen módon lehet költségként elszámolni.
Van-e szükség adószámra albérlet kiadásakor?
Általában ingatlant bérbeadni adószám nélkül is lehetséges, de vannak kivételek.
Adószám szükséges, ha a bérbeadó egyéni vállalkozó, olyan ingatlant ad ki, amelynek bérbeadása nem áfamentes, maga választja az áfaalanyiságot, közösségi adószámot kell kiváltania, vagy számla vagy nyugta helyett számviteli bizonylatot állít ki.
Hogyan kell kiváltani az adószámot?
Az adószám kiváltására az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) vagy az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) a 'T101 jelű adatlapon van lehetőség.
Az ingatlan-bérbeadás jövedelmének kiszámítása
A bérbeadásból származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amelyet a bevallás során az összevont adóalapba kell beszámítani. A jövedelmet a bevételből, a költségek levonásával kell kiszámolni.
Bevételnek számít: bérleti díj, megtérített egyéb összegek (pl. közös költség), és bizonyos esetekben a közüzemi díjak.
Nem számít bevételnek: olyan díjak, amelyeket a bérlő a bérbeadónak fizet, feltéve, hogy a lakás bérlője a fogyasztásmérők által mért pontos összeget kifizeti a bérbeadónak, és a bérbeadó is a tényleges fogyasztás alapján számol el a szolgáltatóval.
A jövedelemszámítás módszerei
Költségként lehet választani a 10 százalék levonását (un. NEM tételes költségelszámolás), ha a bérbeadás nem jár kiadásokkal. Ebben az esetben nincs szükség külön számlákra, mivel a 10 százalék után további költségeket nem lehet levonni.
Tételes költségelszámolás esetén a bérbeadó a számlával igazolt, kifizetett kiadásokat vonhatja le a bevételéből. Levonható költségek közé tartoznak a használattal kapcsolatos költségek, például rezsiköltség, karbantartás, javítás, felújítás és értékcsökkenés.
Ha szeretnék kiszámolni az albérlet után fizetendő adó nagyságát, akkor azt megtehet a cikkünk alján található albérlet adó 2023 / 2024 kalkulátor segítségével.
Ha a bérbeadó más településen is bérel lakást, a bérbeadás bevételéből levonhatja a más településen bérelt lakás bérleti díját, ha a bérlés időtartama 90 napnál hosszabb, és az illető a bérelt lakásra nem számol el költséget.
Az adóelőleg fizetése
A jövedelem után év közben negyedévente 15 százalék adóelőleget kell fizetni a következő hónap 12. napjáig. Ha a cég vagy egyéni vállalkozó veszi ki az ingatlant, az adóelőleget a bérbeadó számítása alapján levonja és fizeti. Erről igazolást kell kiállítani a kifizetőnek.
Bizonylat és számla
Mivel az ingatlan-bérbeadás áfamentes, számla helyett számviteli bizonylatot kell kiállítani, amelyen szerepelnek a bérbeadó neve, címe, adóazonosító jele, a bérlő neve, a bérbeadott ingatlan címe és a bérleti díj.
Ha a bérlő ragaszkodik a számlához, a bérbeadónak adószámot kell kiváltania. Ha valaki garázst ad bérbe, mindenképpen adószámot kell kérnie és a bérbeadásról számlát kell kiállítania, mert a garázs bérbeadása után áfát is kell fizetni.
Áfamentesség és áfa fizetése
Áfaköteles lehet például a garázsbérlet esetén. Ebben az esetben adószámot kell kiváltani, számlát kell kiállítani, és a bérbeadás után áfát kell fizetni. Azonban 12 millió forint éves bevételi határig választható az alanyi adómentesség. Az áfaalanyiságot választóknak kötelező pénzforgalmi számlát nyitni és áfabevallást is benyújtani a NAV-hoz.