A mai nyitásban egyelőre nincs nagy elmozdulás. A forintpiacion javította a hangulatot a jelentős többletet mutató szeptemberi államháztartási mérleg, valamint az MNB részéről érkező jelzés, hogy a geopolitikai kockázatok emelkedése miatt szűkült a mozgásterük az októberi kamatcsökkentést illetően. Segíthette a forintot az olajár csökkenése is.
Kivárás jöhet ma a holnapi inflációs adatok előtt, s alapvetően a nemzetközi mozgásokra figyelhet a forintpiac.
Stagnált tegnap az EURUSD kurzus
A nemzetközi devizapiacon továbbra is stagnált az EURUSD. Az elmúlt héten viszonylag gyorsan 1,10 alá erősödött a dollár az euróval szemben, s úgy tűnik, az árfolyam pihenőt tart a mostani szinteken. A legközelebbi üléseken várhatóan a Fed és az EKB is 25-25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatait.
A kamatpolitikák mellett az olajárak alakulására, illetve a kínai élénkítő csomagra figyel a devizapiac is. Ma a Fed legutóbbi üléséről szóló jegyzőkönyv közzététele mozgathatja meg a kereskedést.
Gyengül az arany, a befektetők kisebb kamatvágásra számítanak, mint korábban
Az arany árfolyama esett, miután a befektetők az idei évre már csak 50 bázispontos amerikai kamatvágásra számítanak a korábbi 75 bázisponttal szemben.
A héten jelenik meg a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve, ami sokat elárul a döntéshozók álláspontjáról, illetve holnap jelenik meg a szeptemberi inflációs adat az Egyesült Államokból, melyre éves szinten 2,5% a várakozás. A korábbi Fed nyilatkozatok alapján főleg a munkaerőpiaci fejleményekre koncentrálnak a jegybank kormányzói, amikor a döntenek a monetáris politikáról.
A kőolaj ára csökkent, bizonytalanság van a kínai ösztönzőprogram kapcsán
A kőolaj ára jelentősen esett tegnap, mivel a hírek szerint jelentős a bizonytalanság a kínai ösztönzőprogram kapcsán. A piac legalább 2-3 ezermilliárd jüan fiskális ösztönzésre számít, ezzel szemben tegnap a kommunista párt legfőbb bizottsága mindössze 200 milliárd jüan gazdaságélénkítő beruházási összegről beszélt az idei évre.
Ez a kínai részvények esését okozta és az olajpiaci reményeket is visszafogta. Az olajipari szereplők továbbra is aggódnak a közel-keleti események miatt, ugyanakkor Joe Biden óvta Izraelt, hogy iráni olajipari létesítményeket bombázzon. Irán egyelőre a korábbi ütemben exportálja olaját a világpiacra. Pierre Andurand olajipar befektető 10-15 dolláros olajár emelkedésre számít, ha Izrael megtámadja Iránt.