Az öt regionális közműtársaságot és azok működési területét a következő ábra szemlélteti.
ÁBRA: REGIONÁLIS VÍZIKÖZMŰ TÁRSASÁGOK MŰKÖDÉSI TERÜLETE
Tiszamenti Vízművek Zrt., Szolnok
A Tiszamenti Vízművek (TRV Zrt.) tulajdonosa az állam. A társaság három regionális központtal (üzemigazgatósággal) rendelkezik: Szolnok, Debrecen és Záhony. A három regionális rendszer és több kisebb települési rendszer üzemeltetésével közel 100 ezer lakost lát el ivóvízzel.
A Tiszamenti Vízművek Zrt. öt szennyvíztisztítóval rendelkezik, melyek segítségével az általuk összegyűjtött mintegy 1222 ezer m3 szennyvíz biológiai tisztítása történik, azonban ezek a tisztítók képesek a kémiai tisztításra is. A szennyvízszolgáltatás tekintetében elmondható, hogy folyamatos fejlesztéseket végez a társaság, mégis jelenleg 10 településen végez csak szennyvízgyűjtést és tisztítást. A társaság által üzemeltetett vízművek kapacitása nem maximális (46 ezer m3/nap), mégis elegendő 27 település ivóvízzel való ellátására. A Tiszamenti Regionális Vízművek a 2007-ben termelt ivóvíz jelentős részét (7783 ezer m3-ből 4991 ezer m3-t) a társszolgáltatóknak értékesítette.
A tulajdonosi háttér tekintetében elmondható, hogy a társaság által üzemeltetett víziközművek részben állami, részben pedig önkormányzati tulajdonban vannak. Ennek tekintetében a víziközmű-szolgáltatási tevékenységét a Tiszamenti Vízművek a vonatkozó szervekkel megkötött hosszú távú szerződésekre alapozza.
A vállalat mezőgazdasági és ipari vízszolgáltatása is jelentős mértékű, illetve 1995-től 20 éves koncessziós szerződés keretében rendelkezik a Nyugati-főcsatorna teljes körű hasznosítási jogával.
Északmagyarország Regionális Vízművek Zrt., Kazincbarcika
Az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. (ÉRV Zrt.) a magyar állam 100 %-os tulajdona. 2007 januárjától szervezet-átalakítás következtében hat divíziót alakítottak ki a társaságon belül, területi alapon. A vállalat mérleg szerinti eredménye 2005-ben még csak 30 millió forint volt, míg 2007-ben már a 107 millió forintot is meghaladta. A beruházások mértéke 2005-2007 között stagnált, valamivel meghaladta az 1,2 milliárd forintot, amely összegnek kb. 2/3-a közüzemi forrásból származott.
A beruházások jelentős részét, 60 %-át (336 millió) a hálózati veszteségek csökkentését célzó ivóvíz-hálózati rekonstrukcióra fordították. Összességében megállapítható, hogy a 2007-es évben az ÉRV igen jelentős fejlesztési, karbantartási beruházásokat hajtott végre, melyek révén a szolgáltatás hatékonysága, illetve minősége javítható.
A társaság szolgáltatási tevékenységét nézve 148 településen (99 állami, 49 önkormányzati tulajdonú víziközmű) végez vízellátást, csatornaszolgáltatást azonban csak 66 településen. A vállalat összesen 18 szennyvíztisztító teleppel rendelkezik, melyek többségén másodfokú, vagyis biológiai tisztítást végez, azonban egyes telepek már kémiai tisztításra is képesek. Az Északmagyarországi Vízművek jelentős méretét mutatja, hogy több mint 170 ezer embert lát el ivóvízzel, és az évente megtermelt ivóvíznek több, mint felét (kb. 10 millió m3) társszolgáltatóknak értékesíti tovább.
Duna Menti Regionális Vízmű Zrt., Vác
A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.) 91%-ban magyar állami tulajdon, a fennmaradó 9% pedig a munkavállalók tulajdona. Az alaptevékenység keretében üzemeltetett közművagyon 80%-át kitevő kizárólagos állami tulajdonú műveknek a társaság vagyonkezelője is, míg az önkormányzatok törzsvagyonába tartozó létesítményeket - vállalkozásban - szerződéssel működteti.
A beruházások között a legjelentősebb a vízellátó művek rekonstrukciója, melyre 889 millió forintot költöttek, s mely által a vízszolgáltatás minőségét javították. Ugyan a beruházások 16%-át teszi csak ki, mégis jelentős összeget, 300 millió forintot fektettek be szennyvízelvezető-és tisztító művek létesítésébe, melyek elengedhetetlenül szükségesek az európai uniós kötelezettségek teljesítéséhez.
Összességében megállapítható, hogy a Duna Menti Regionális Vízmű végezte a legjelentősebb beruházásokat szolgáltatási területén az öt regionális vízmű közül, összesen 1858 millió forintot költött rekonstrukciókra, illetve közművek létesítésére.
A társaság 66 településen végez ívóvíz-szolgáltatást, mellyel kb. 536 ezer lakost lát el ivóvízzel. Szennyvízelvezetési- és tisztítási tevékenységet 41 településen végez, kb. 236 ezer fő vonatkozásában. A Duna Menti Vízmű 10 szennyvíztisztító teleppel rendelkezik, melyek segítségével biológiai tisztítást végez.
Északdunántúli Vízmű Zrt., Tatabánya
Az Északdunántúli Vízmű Zrt. (ÉRV Zrt.) esetében a tulajdonosi jogokat magyar állam és Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata közösen gyakorolja. A társaság az állami tulajdonú regionális rendszerek mellet, saját kúttal rendelkez, egy-egy település ivóvízellátását szolgáló önkormányzati tulajdonban lévő vízbázisokat, valamint önkormányzati tulajdonú vízvezeték-hálózatokat is üzemeltet működési területén.
Természetesen hosszú távon a minőségi és biztonságos ivóvízellátás érdekében az egyedi kutas települések regionális hálózatra való bekapcsolását tervezi a vállalat.
Jelenleg 89 település lakosságát látja el ivóvízzel, 37 településen pedig szennyvízelvezetéstés tisztítást biztosít. Az ÉDV Zrt. működési területén az összes lakosság 80 %-a részesül csatornaszolgáltatásban, 14 önkormányzati tulajdonú és 4 állami tulajdonú szennyvíztisztító telepnek köszönheten.
A beruházások volumene alacsonyabb, mint a többi regionális vízmű esetében, 2006-ban mindössze 976 millió forintot költöttek fejlesztésekre, melyek jelentős részét a hálózatok és bekötvezetékek felújítása tett ki.
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.
A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV Zrt.) tulajdonosai 90%-ban a magyar állam, 3,9%-ban a DRV Zrt. munkatársai, 1,7%-ban 22 helyi önkormányzat, illetve 4,4%-ban a DRV Zrt. munkatársai.
A társaság 141 állami, és 216 önkormányzati tulajdonú víziközművel rendelkező település vízellátásáért felel, így összesen 602 ezer fogyasztót lát el. Csatornaszolgáltatást 48 állami és 104 önkormányzati tulajdonú szennyvízhálózattal rendelkező településen végez, így 359 ezer lakosnak biztosít ilyen jellegű szolgáltatást. A DRV Zrt. 32 szennyvíztisztítóval rendelkezik, melyek mindegyikén végeznek biológiai tisztítást, egyes érzékeny területeken, mint például a Balaton és a Velencei-tó környéke, kémiai tisztítás is folyik.
Tekintve azt, hogy a DRV működési területén található a Balaton és a Velencei-tó is, a beruházások elsősorban ezen érzékeny területekre összpontosulnak. A Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program 6 milliárd forintos pályázatának elnyerése következtében a DRV részvételével került megvalósításra a Velencei-tó környékén a teljeskörű szennyvízelvezetés és -tisztítás. A Velence környéki beruházás mellett a DRV évente körülbelül 1,4-1,5 milliárd forintos pótló jelleg fejlesztést valósít meg.
A víziközmű piac jelenlegi szerkezetének bemutatását követően ismertetésre kerülnek olyan benchmark tapasztalatok, melyek lehetséges megoldást mutatnak a jelenlegi, elaprózott, elsősorban állami és önkormányzati tulajdonú víziközmű piac átalakítására.
Az anyag forrása: https://www.gvh.hu/data/cms1000582/12_Expert_viz_Tanulmany.pdf