A lean módszertan, amelyet eredetileg a Toyota autógyár fejlesztett ki, világszerte elismert a folyamatok optimalizálásában és a pazarlás minimalizálásában. A folyamatos fejlődés iránti elkötelezettség, a pazarlás elkerülése és a vezetői jelenlét fontossága, amelyek a lean módszertan alappillérei, szorosan összefonódnak a szamuráj filozófiával. A lean szemléletet Magyarországon is egyre több kis- és nagyvállalat alkalmazza a gyártócégektől kezdve a szolgáltatókig, köztük vezető hazai bankok, mint például az OTP, valamint a BMW, a Bosch és a MOL.

„Napjaink legjelentősebb üzleti kihívása a digitalizáció. Nemzetgazdasági jelentőségű, hogy a hazai vállalkozások a lehető legsikeresebbek legyenek ezen a téren. Ezért az idei Nemzetközi Lean Konferencia fő témája a digitalizáció és a mesterséges intelligencia, hiszen a lean módszertan különösen hasznos a digitalizációs projektek megtervezésekor és megvalósításakor, amivel versenyelőnyhöz juthatnak a vállalatok” – mondta el Molnár Szabolcs, a konferenciát szervező Lean Enterprise Institute Hungary (LEI Hungary) elnöke.

A 270 fős konferencia a legfrissebb nemzetközi tudást hozza el Budapestre, amely világszerte számos cég sikeréhez járult hozzá. Az esemény legjobban várt előadója az amerikai Katie Anderson lesz. A nemzetközileg elismert vezetési tanácsadó és üzleti bestsellerek írója előadásában arról fog beszélni, hogyan néz ki valójában a folyamatos fejlesztés kultúrája. Hogyan teremthetnek a vezetők olyan környezetet, ahol a munkatársak magabiztosan oldják meg a problémákat és innoválnak?

Erasto Meneses, a Cambridge Egyetem professzora, előadása gyakorlati útmutatást nyújt a digitális transzformáció kihívásainak megoldásához lean digitális módszerek alkalmazásával, bemutatva, hogyan tudják a vállalatok kifejleszteni és bevezetni a piac igényeihez illeszkedő, maximális eredményt biztosító digitális stratégiákat.

nemzetközi lean konferencia 2024 budapest

A legértékesebb tudást mindig a forrásnál lehet elsajátítani, ahol az alapelvek és módszerek születtek. Ezért kiemelkedően értékes Cevdet Özdogan kaizen workshopja, aki a Toyota gyárban, a lean módszertan bölcsőjénél tanult. A lean körökben guruként tisztelt szakértő a konferenciát megelőző napon tart workshopot egy hazai logisztikai központ telephelyén, ahol jelentkezőkkel közösen fejlesztik a raktári folyamatokat. Az ilyen első kézből származó tapasztalatok és tudás átadása pótolhatatlan lehetőséget jelentenek a fejlődésre.

Kkv-knak is elérhető megoldások

A lean nem csak az óriásvállalatoknak hatékony megoldás, ha a hatékonyságot fókuszba helyező lean szemléletet megismerik. Amikor például a Praktiker bevezette a lean szemléletet, a visszáru folyamatának újragondolása során sikerült 75 százalékkal csökkenteni az időt, amit az osztályokról az információs pulthoz hívott dolgozók az eredeti feladataiktól távol töltenek. Vagy az árufeltöltési folyamatok javításával biztosították, hogy a polcokon mindig legyenek elérhető termékek, ami növelte a vásárlói elégedettséget és a forgalmat. A lean szemlélet bevezetése nemcsak a hatékonyságot növelte, hanem hozzájárult a vállalati kultúra átalakításához is, például egyes helyzetekben a munkatársak kezébe adva azokat az eszközöket, amelyek az autonóm döntéshozatalhoz szükségesek.

A lean lényege pontosan ebben áll: ne a megszokások irányítsák a gondolkodásunkat és a vállalatunk üzleti döntéseit, hanem merjünk azokat kétségbe vonni, forradalmi elvek mentén új ötleteket kipróbálni. Ehhez pedig nem csak elkötelezettségre, hanem kapcsolatépítésre, a tapasztalatok megosztására, mások visszajelzéseire is szükség van. A XI. Nemzetközi Lean Konferencia kiváló alkalom hasonló esetek megismerésére, a saját kihívások és elképzelések átbeszélésére.

A magyarországi innovatív, digitalizációra nyitott szakemberek és vállalatvezetők egymástól és nemzetközileg elismert szakemberektől tudnak inspirációt meríteni, új kapcsolatokat építeni – remélhetőleg hamarosan hazai sikertörténeteket lehet majd más országok lean konferenciáin bemutatni.


Iskola