Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora inspirálta a legkiválóbb hazai középiskolásokat, akik a TOP 100-as magyarországi középiskolai rangsorban szereplő iskolák mellett határon túlról is eljöttek a Szegedi Tudományegyetem 13. alkalommal megrendezett versenyére. Az idei megmérettetésen rekordszámú versenyző vett részt, a győztes a debreceni Tóth Árpád Gimnázium Ignose nevű csapata lett.
Két napon át mintegy 300 középiskolás diákot és pedagógust látott vendégül hazai és határon túli iskolákból a Szegedi Tudományegyetem a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyen, amelynek idei fő témái: Szent-Györgyi Albert élete és munkássága; Az elmúlt 5 év (2019-2023) orvosi-élettani, fizikai, kémiai Nobel-díjai és díjazottjai; Magyar gyógyszerészet-magyar gyógyszergyártás.
A versenyen háromfős csapatok mérték össze tudásukat november 5-6-án, biológia, fizika és kémia kérdések mellett Szent-Györgyi Albert, valamint a Szegedi Tudományegyetemen diplomát szerzett Prof. Dr. Karikó Katalin munkásságával kapcsolatos kérdésekre is készülnie kellett a diákoknak.
A Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny ünnepélyes megnyitóján, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban Prof. Dr. Csóka Ildikó, az SZTE stratégiai főigazgatója köszöntötte a résztvevőket és elmondta: köztudomású, hogy az intézmény számára a nemzetközi kapcsolatok ápolása és bővítése stratégiai célkitűzés.
Hangsúlyozta, hogy a Szegedi Tudományegyetem modern, negyedik generációs egyetemként az egész régió innovációs központja kíván lenni, amely nemcsak az oktatás és kutatás, hanem a tudáshasznosítás és a gazdaságfejlesztés terén is vezető szerepet tölt be – mindez pedig átível a jelenlegi államhatárokon.
A verseny fő támogatóját képviselte az ünnepélyes megnyitón Dr. Bódis Attila, a Richter Gedeon Nyrt. készítményfejlesztési főosztályvezetője, a Richter Centenáriumi Alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint Dr. Móring Andrea egészségügy- és oktatástámogatási specialista.
A Tehetséggondozásért díjjal köszönik meg a szervezők a diákok oktatását, a motivációt a tanulásra, a tudás értékének átadását, valamint a pedagógusok elhivatottságát, kitartását, a tehetségekre fordított időt, energiát és odafigyelést.
Ezt az elismerést azok a pedagógusok kapják, akik már legalább 3 alkalommal részt vettek csapataikkal a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyen. A verseny nyitó előadását Dr. Janáky Csaba, az SZTE IKIKK Anyag,- Környezet- és Energiatudományi Kompetenciaközpont vezetője tartotta, aki a zöld energiáról és a zöld átmenetről beszélt „A megújuló energiaforrásokról röviden: csodaszer vagy zsákutca?” című előadásában.
A zsűri elnöke Prof. Dr. Dux László, az SZTE SZAOK Biokémiai Intézet nyugalmazott egyetemi tanára, a zsűri tagjai Prof. Dr. Wölfling János nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE TTIK Kémiai Intézet, Szervetlen, Szerves és Analitikai Kémiai Tanszék), és dr. Szakonyi Gerda, az SZTE GYTK Gyógyszeranalitikai Intézet egyetemi docense.
A megnyitót gálavacsora, majd a welcome party zárta. A CommuniTIK kiállítási térben x-box, csocsó, ping-pong és hagyomány szerint számos társasjáték is várta a diákokat és kísérőiket. A quiz nightra szintén lehetett jelentkezni, 3 fős csapatok mérhették össze tudásukat. A fotósarokban emlékbe készült néhány kép is.
Másnap a tanulmányi verseny elődöntőjében legjobb helyezést szerzett hat csapat jutott a döntőbe. A döntős hatos ösztöndíjban és értékes ajándékokban részesült, a döntőbe be nem jutott iskolák közül hat meghívást kap a Szegedi Tudományegyetem SZGYTV laborgyakorlat programjába 2025 tavaszára. A fináléban kvízkérdésekre kellett válaszolnia a csapatoknak, illetve kísérletekkel kellett meghatározniuk különböző fehér porokat.
A magyar gyógyszergyárakhoz köthető molekulák felismerése is a döntő feladatait színesítette. A versenyen díjazták azon pedagógusokat is, akik évek óta tesznek a tehetséggondozásért, elhivatottan segítik a fiatal tehetségeket. 2024-ben a fődíjas pedagógus Dr. Jánossyné Dr. Solt Anna, a budapesti Városmajori Gimnázium oktatója lett. A verseny után a résztvevők megtekinthették a Karikó Katalin és Szent-Györgyi Albert Nobel-díját, valamint a Karikó Katalin életútját bemutató kiállítást.
A 2024-es SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny végeredménye
1. Ignose: Orliczki Bettina, Papp Viktória, Fekete Jázmin Katalin, felkészítő tanár: Gőz József, Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen
2. Felsőház: Jávor Bence Windhoffer Boglárka, Field Márton, felkészítő tanár: Dr. Jánossyné dr. Solt Anna Mária, Városmajori Gimnázium, Budapest
3. BMRG1: Rakita Csenge, Domokos Anni, Bencz Benedek, felkészítő tanár: Vetlényi Dávid, Baár-Madas Református Gimnázium, Budapest
4. Cukormókusok: Szűcs Botond, Biró Alexa, Ambrus Dorka, felkészítő tanárok: Kovács Október és Sándor Gergely, Németh László Gimnázium, Budapest
5. ATP: Kovács Zsanett, Székely Boglárka, Kuntner Veronika, felkészítő tanár: Stiblár Attila, Teleki Blanka Gimnázium, Budapest
6. Moha: Tószegi Rebeka, Bélteki Teó, Kiss Levente Péter, felkészítő tanár: Jóriné Csölle Henriett, Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégium, Hódmezővásárhely
A Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre érkező diákok meghívást kaptak a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat szegedi megnyitójára, amelyen Prof. Dr. Karikó Katalin előadását is meghallgathatták. A diákok számára a versenyen elért helyezés pontokat is érhet, az SZTE-n tovább tanulók plusz pontokat kaphatnak a versenyen való részvételért. A szervezők három olyan kiváló oktatótól is elköszöntek a verseny végén, akik a kezdetek óta részt vettek a kérdések összeállításában, a verseny szakmai előkészítésében és lebonyolításában, töretlen hittel, alapossággal dolgoztak hónapokon át azért, hogy a tehetséges diákok tudással, valamint élményekkel gazdagodva utazhassanak haza. Prof. Dr. Dux László, a zsűri elnöke, prof. Dr. Wölfling János, a zsűri tagja és Dr. Nagy Lászlóné Dr. Antal Erzsébet, a verseny biológia kérdéseinek összeállítója az „utódoktól”, a jövőbeli kérdések összeállítóitól, Dr. Czikkely Mártontól, Iványi T. Gergelytől és Nyerki Emiltől vehettek át ajándékcsomagot.A verseny együttműködő partnerei:
Fő támogató: Richter Gedeon Nyrt.
Arany fokozatú együttműködő partnerek: Akadémiai Kiadó Zrt., Diákhitel Központ Zrt., Givaudan Hungary Kft., Hunguest Hotel Forrás Szeged
Bronz fokozatú együttműködő partnerek: Fototronic Kft., Goodwill Pharma Nyrt.
További támogatók: Maxim Könyvkiadó Kft., Pick Szeged Zrt.