Az elviteles ételdobozok új generációját képviselő, a 2024-es adatok alapján 97 százalékos visszaváltási arányt produkáló RevoBox ideális eszköz az egyszer használatos ételcsomagolások helyettesítéséhez. Ezeket egyébként belátható időn belül teljesen ki is kell vezetni a környezeti terhelés mérséklése és a fenntarthatóság előmozdítása érdekében.
Az elsőként a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) vendéglátóegységeiben bevezetett RevoBox az újrahasználható poharairól közismert Cup Revolution úttörő kezdeményezése: a cél az egyszer használatos ételcsomagolások kiváltása egy innovatív, többször használható dobozrendszerrel.
A törhetetlen és szivárgásmentes, mosogatógépbe és mikrohullámú sütőbe is rakható dobozok nagyon tartósak, ezért akár 500 alkalommal is felhasználhatók, a céghez visszajuttatott, elhasználódott termékeket pedig 100 százalékban újrahasznosítják. Az ételtartók könnyen tisztítható és többször felhasználható polipropilénből (PP) készülnek, így tökéletesen képesek helyettesíteni az egyszer használatos ételcsomagolásokat, akár házhozszállításról van szó, akár fesztiválokról vagy nagyobb rendezvényekről.
„Azon túl, hogy a segítségével jelentősen csökkenthető az egyszer használatos műanyagok mennyisége, a RevoBox nagy előnye, hogy fejleszti az egyéni és társadalmi szintű környezettudatosságot, ezáltal pedig hozzájárul a környezeti lábnyomunk minimalizálásához” – mondja Maros Róbert, a Cup Revolution Kft. ügyvezető igazgatója.
Hogy ez mennyire hatásos, azt jól mutatja a 2024-es visszaváltási arány, amely meghaladja a 97 százalékot: ennyien vitték vissza a felhasznált dobozokat, amelyek – a BMGE mellett – már a Graphisoft Parkban, a Delirest Science Parkban, valamint a Debreceni Campuson is elérhetők. Az idén 40 ezer tranzakciót végrehajtó felhasználók száma dinamikusan emelkedik: november elején már csaknem 1900-an voltak azok, akik letöltötték az alkalmazást és elvégezték a regisztrációt is.
A két méretben, félliteres leveses/salátás doboz, valamint egyliteres főételes doboz formájában elérhető RevoBox további előnye, hogy nem feltétlenül helyhez kötött. Amennyiben a BMGE menzájáról hoz el valaki ételt ilyen dobozban, akkor az üres boxot a szemben lévő Delirest Science Parkban is leadhatja vagy kicserélheti. A felelős munkáltatók meg is vásárolhatják az újrahasználható dobozokat, zárt rendszert alakítva ki így. Ebben az esetben a munkavállalók egyfajta juttatásként kapják a terméket, amellyel azonnal ki lehet váltani az egyszer használatos ételcsomagolásokat.
Mindez különösen annak fényében válik egyre égetőbbé, hogy az Európai Unió (EU) 2024. április 24-i keltezésű, a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendelete (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR) számos új szabályt ír elő az elviteles ételes dobozokra. A főként a körforgásos gazdaság támogatásának jegyében fogant PPWR egyebek mellett kötelezővé teszi annak biztosítását, hogy a fogyasztó hozott edényt használhasson a megvásárolt étel vagy ital elviteléhez, az érintett vállalkozásoknak pedig 2030-ig el kell érniük a 10 százalékos újrahasználható arányt a felhasznált csomagolásban. Ugyanettől az évtől várja el az EU a tagállamoktól azt is, hogy minden csomagolás újrahasznosítható legyen.
„A többször újrahasználható dobozok könnyen elérhető megoldást jelentenek az üzleti szféra fenntarthatósági kihívásainak egy részére, miközben használatuk a cégek ESG-jelentéseiben is feltüntethető” – hangsúlyozta Maros Róbert.
Az ügyvezető szerint a RevoBox egy működőképes és a gyakorlatban is hatékony példája a körkörös gazdasági megközelítésnek, amit a CSR Hungary is felismert: a kezdeményezés a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a Magyar Üzleti Felelősség Díját.