Az Egyesült Királyságba (Angliába) utazó magyar állampolgároknak a Konzuli Szolgálat felhívja a figyelmét, hogy ha olyan úti okmánnyal (útlevél vagy személyi igazolvány) szeretnének belépni az országba, amelynek elvesztését vagy eltulajdonítását már bejelentették a magyar hatóságoknak, de elmulasztották jelezni a megtalálását, akkor problémák adódhatnak a határon történő belépéskor.
Ezért határozottan kérik Önöket, hogy az elveszettnek hitt úti okmányok megtalálásáról is értesítsék az útlevélhatóságot, az 101/1998. (V. 22.) Kormányrendelet 24. § (6) bekezdésének megfelelően, és senki ne induljon útnak elvesztés miatt letiltott úti okmánnyal!
Brexit után: útlevél vagy személyi igazolvánnyal utazhatunk Angliába?
A Brexit következtében 2020. december 31-én megszűnt a szabad mozgás az Egyesült Királyság és az Európai Unió között. Ahhoz, hogy beléphessenek az Egyesült Királyságba, általában útlevél szükséges.
Személyi igazolvánnyal csak azok utazhatnak be az Egyesült Királyságba, akik rendelkeznek letelepedett (settled) vagy előzetesen letelepedett (pre-settled) státusszal. Ellenkező esetben az útlevél szükséges a belépéshez.
Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy az Egyesült Királyságban "settled" vagy "pre-settled" státuszt szerzett uniós polgároknak felelőssége frissíteni az úti okmányuk adatait az Egyesült Királyság online bevándorlási nyilvántartásában, amennyiben okmányváltásra kerül sor.
Ellenkező esetben problémák merülhetnek fel a belépéskor, ha nem ugyanazzal az okmánnyal utaznak, amely a nyilvántartásban van rögzítve. Javasoljuk továbbá, hogy az utazás során legyenek maguknál a settled vagy pre-settled státuszt igazoló nyomtatott (pdf formátumban letölthető) dokumentumok, hogy szükség esetén gyorsan igazolni tudják státuszukat a brit hatóságok felé.
2021 január 1-jétől az Egyesült Királyság pontalapú bevándorlási rendszert vezetett be a hat hónapot meghaladó tartózkodásokra.
Legfeljebb hat hónapig tartó beutazás esetén a magyar (és uniós) állampolgárok továbbra is vízum nélkül tartózkodhatnak az Egyesült Királyságban.
A vízummentes beutazás tipikus célok közé tartozik a:
- turizmus,
- családlátogatás,
- üzleti találkozó,
- konferencián való részvétel vagy
- rövid távú tanulás.
Munkavállalásra azonban vízumot kell kérni a vízummentes tartózkodás keretében.
Külön felhívjuk a figyelmet arra, hogy azoknak, akik 2021. július 1-jén vagy azt követően utaznak házasságkötési (vagy élettársi kapcsolat létesítése) céljából az Egyesült Királyságba, még hat hónapot meg nem haladó tervezett tartózkodás esetén is vízumot kell igényelniük (házasságkötési látogatói vízum), mielőtt belépnek az országba.
A brit vízumkérelmek Magyarországon a TLSContact nevű cég által történnek. A vízumkérelmek benyújtásával kapcsolatban közvetlenül a TLSContact-ot vagy a brit vízumhatóságot (UK Visas and Immigration) kell felkeresni.
A magyar Konzuli Szolgálatnak nincs hatásköre a brit vízumügyekben, így nem tud részletesebb információval szolgálni.
Tranzitálás:
A tranzitáláshoz általában útlevél szükséges. A Brexit után a személyi igazolványt csak akkor fogadják el tranzitálás esetén, ha az átutazó rendelkezik letelepedett (settled) vagy előzetesen letelepedett (pre-settled) státusszal az Egyesült Királyságban. További információkért lásd fent a beutazási feltételeknél.
Kiskorúak beutazása:
Amennyiben egy kiskorú szülői felügyelet nélkül érkezik vagy távozik az Egyesült Királyságból, vagy kétségek merülnek fel a gyermeket kísérő felnőtt és a kiskorú szülője közötti kapcsolat tekintetében (például különböző vezetéknevek esetén), a határőrség kérdéseket tehet fel a kiskorúval való kapcsolatot illetően.
A határőrök mindent megtesznek annak érdekében, hogy tisztázzák a kiskorút kísérő vagy váró felnőtt és a gyermek közötti kapcsolatot, mielőtt engedélyezik a gyermek belépését az Egyesült Királyság területére. A határőrség ezt a folyamatot igyekszik a lehető leggyorsabban és legdiszkrétebben lebonyolítani, hogy ne akadályozza az érintettek utazását.
Ezért javasoljuk, hogy a kiskorúval való kapcsolatot igazoló megfelelő okiratokat vigyék magukkal a kísérő felnőttek. Bár nincsenek kötelező jogszabályi előírások a kapcsolat igazolására vonatkozóan, ajánlott, hogy legyenek kéznél a következő dokumentumok:
- Születési anyakönyvi kivonat másolata
- Házassági anyakönyvi kivonat másolata, válásról szóló határozat, gyámhatósági határozat stb.
- Szülői hozzájáruló nyilatkozat, amely tartalmazza a szülők elérhetőségét és adatait (nincsenek specifikus formai követelmények)
Fontos megjegyezni, hogy ezeket a dokumentumokat célszerű angol nyelven hozni és fordítani, bár nem kötelező a hiteles fordítás. A szülői hozzájáruló nyilatkozat mintáját a megfelelő oldalon találhatják.
Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy az Egyesült Királyságban a beleegyezési korhatár 16 év, ami azt jelenti, hogy 16 évnél fiatalabb kiskorúval folytatott szexuális tevékenység büntetendő és törvénybe ütköző.
Vízum:
További információk a vízumkötelezettségről és az adott utazási célhoz szükséges vízumról megtalálhatók ITT.
Házikedvencek beutazása:
A házikedvencek beutazásával kapcsolatban kérjük, forduljanak állatorvosukhoz! További információk a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) honlapján találhatók: https://portal.nebih.gov.hu/-/kedvtelesbol-tartott-allatok-utaztatasara-vonatkozo-tajekoztato
Vám:
A BREXIT által okozott vámeljárással kapcsolatos kérdésekkel az illetékes magyar (NAV) és brit (HMRC) hatóságokhoz kell fordulni.
A fenti információk alapján kérjük, hogy megfelelően tájékozódjanak az utazás előtt az aktuális beutazási és tranzitfeltételekről, valamint az egyéb szükséges dokumentumokról és előírásokról. A Konzuli Szolgálat a brit vízumkérdésekben nem rendelkezik hatáskörrel, így további részletekkel nem tud szolgálni.