Külföldi állampolgárok Magyarországon csak meghatározott feltételek mellett dolgozhatnak. Főszabály szerint a munkavállalás engedélyköteles, azonban vannak kivételek, amelyek részben a tevékenységhez, részben a személyhez kapcsolódnak. Ugyanakkor eltérő szabályok vonatkoznak az egyes EU tagállamok állampolgáraira is.
Tartózkodási engedély munkavállalás céljából Magyarországon 2023
Munkavállalás céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek a tartózkodási célja, hogy:
- a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát végezzen;
- gazdasági társaság, szövetkezet vagy egyéb - jövedelemszerzési céllal létrejött - jogi személy tulajdonosaként, vezető tisztségviselőjeként, e tevékenységi körbe tartozó tevékenységén túl tényleges munkát végezzen
Munkavállalási engedély 2023 iránti kérelem
A munkavállalási engedély iránti kérelmet a foglalkoztatónak kell benyújtania a foglalkoztatás helye szerint illetékes járási hivatalnál.
A foglalkoztató köteles a foglalkoztatás helye szerint illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró megyei (fővárosi) kormányhivatalnak bejelenteni a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, valamint azon személy foglalkoztatását, akinek magyarországi foglalkoztatásához nincs szükség engedélyre.
A foglalkoztatás kezdő időpontját legkésőbb a foglalkoztatás megkezdésének napján, a foglalkoztatás megszűnését az azt követő napon kell bejelenteni.
Kivételek:
- a kérelmet a foglalkoztatás megkezdésének helye szerinti kormányhivatalnál, illetve járási hivatalnál kell benyújtani, ha a munka természetéből adódóan a foglalkoztatás több megye területére terjedhet ki,
a kérelmet a foglalkoztató székhelye szerinti kormányhivatalnál, illetve járási hivatalnál kell benyújtani, ha a foglalkoztató a harmadik országbeli állampolgárt több, különböző megye területén lévő telephelyén kívánja foglalkoztatni.
Kötelezettségmulasztás esetén szankciók:
A munkavállalási engedély nélküli foglalkoztatásnak két jelentős következménye van:
- a munkaadó befizetési kötelezettsége: A befizetendő összeg mértéke aszerint differenciált , hogy első alkalommal megállapított vagy korábbi munkaügyi ellenőrzés lefolytatását követő három éven belül megvalósított ismételt engedély nélkül történő foglalkoztatás megállapítására került sor.
Különböző mértékű a befizetési kötelezettség attól függően is, hogy egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személy foglalkoztatott harmadik országbeli állampolgárt munkavállalási engedély nélkül, vagy természetes személynek nem minősülő gazdálkodó szervezet, illetve egyéni vállalkozó követte-e el a jogsértést. ha a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatott korábban érvényes munkavállalási engedéllyel rendelkezett, azonban a munkaügyi ellenőrzés időpontjában a munkavállalási engedély érvényessége lejárt, a központi költségvetésbe történő befizetés mértéke kedvezőbb, feltéve, hogy a foglalkoztató a harmadik országbeli állampolgár számára új munkavállalási engedély iránti kérelmet az illetékes hatósághoz a munkaügyi ellenőrzés kezdő időpontját megelőzően benyújtott, azonban a hatóság az ügyben még nem hozott határozatot.
-a harmadik országbeli állampolgár kiutasítása: az engedély nélkül történt foglalkoztatás esetén a rendőrség vagy a határőrség által előállítható és kiutasítható az országból.
A bejelentési kötelezettség teljesítése, illetőleg annak igazolása nem feltétele a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésének, illetőleg az annak alapján végzett tevékenység megkezdésének, de annak elmulasztása 5.000–500.000 forintig terjedő rendbírsággal sújtandó.
Benyújtandó dokumentumok - A kérelemhez csatolni kell:
- a harmadik országbeli állampolgárnak a tevékenység ellátásához szükséges szakképzettségét, iskolai végzettségét igazoló okirat hiteles másolatát, valamint annak hiteles magyar fordítását,
Kötelező mellékletek:
- Tartózkodási célt igazoló dokumentum: Foglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló előzetes megállapodással vagy a foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirat.
- Magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok közül legalább egy: pénzintézet által kiállított igazolás bankszámláról; előző évi jövedelemigazolás az adóhatóságtól; munkáltató által kiállított jövedelemigazolás; egyéb.
- Magyarországi szálláshely meglétét igazoló dokumentumok legalább egyike: lakásbérleti jogviszonyt igazoló lakásbérleti szerződés; szívességi lakáshasználatról szóló okirat; lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat; kollégiumi elhelyezésről szóló igazolás; a lakás tulajdonjogát igazoló okirattal, 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolattal; ingatlan adásvételi szerződéssel és az ingatlanszerzést engedélyező illetékes fővárosi, vagy megyei kormányhivatal határozatának másolata; egyéb.
- Teljeskörű egészségbiztosítás meglétét igazoló dokumentum.
- Kiutazás feltételeit igazoló dokumentum: érvényes útlevél,vagy a harmadik országbeli állampolgár általa megjelölt országba történő beutazáshoz vagy a kiindulási országba történő visszautazáshoz szükséges engedélyekkel és érvényes menetjeggyel, illetve annak megvásárlásához szükséges anyagi eszközökkel vagy a külföldi jogszerű használatában lévő közlekedési eszközzel.
A harmadik országbeli állampolgár a kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozni köteles arra vonatkozóan, hogy a kérelem elutasítása esetén vállalja-e az Európai Unió tagállamainak területéről történő önkéntes távozást.
A kötelező mellékleteken kívül az eljárás során az idegenrendészeti hatóság a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja
Fizetési kötelezettség - mennyibe kerül a tartózkodási engedély kiadása?
A tartózkodási engedély kiadására irányuló eljárás igazgatási szolgáltatási díja 60 Euró, amelyet a külképviseleten elsősorban EUR-ban vagy más konvertibilis valutában, kivételesen a kérelem előterjesztésének helye szerinti állam törvényes fizetőeszközében kell megfizetni. Belföldi előterjesztés esetén az eljárás igazgatási szolgáltatási díja 18.000 Forint. A tartózkodási engedély meghosszabbítására irányuló eljárás igazgatási szolgáltatási díja 10.000 Forint, melyet illetékbélyeg formájában kell a kérelmezőnek lerónia.
Eljáró szerv, hová kell fordulni?
Foglalkoztatás helye szerint illetékes járási hivatal
Felettes szerv/jogorvoslat:
Fővárosi/Megyei Kormányhivatal; Nemzetgazdasági Minisztérium
Az elutasító döntéssel szemben jogorvoslatnak van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, illetve a kérelmezés helye szerint illetékes külképviseleten.
Egyéb fontos információk a külföldiek magyarországi munkavállalásával kapcsolatban 2023-ban:
A munkavállalás célú tartózkodási engedély érvényességi ideje legfeljebb a szakhatósági állásfoglalásban szereplő időtartamig terjedhet, amely alkalmanként legfeljebb az új eljárásban adott szakhatósági állásfoglalásban szereplő időpontig meghosszabbítható.
A tartózkodási engedély érvényességi idejének meghatározásakor figyelemmel kell lenni az útlevél érvényességi idejére is. A tartózkodási engedélyben foglalt tartózkodás időtartamát úgy kell meghatározni, hogy az úti okmánynak a tartózkodás engedélyezett időtartamán felül legalább még 3 hónapig érvényesnek kell lennie.