A pénzügyi vezetőkről sokaknak a könyvelés, a vállalati teljesítmény mérése és a vezetői, valamint részvényesi jelentések készítése, a vállalat láthatatlan háttértámogatása juthat eszébe. Ugyanakkor ma, a pénzügyi igazgatók, angolosan CFO-k szerepe jóval színesebb ennél.
Stratégiai partnerként dolgoznak együtt az ügyvezetővel, formálják az üzleti stratégiát, és aktív szerepet vállalnak a szervezeti szintű változások irányításában – miközben a hagyományos pénzügyi feladatokat is ellátják. A Deloitte az új szerepkörök meghatározására létrehozta a „Four Faces of the CFO” keretrendszert.
„A CFO-k munkaköre egyre színesebb és dinamikusabb. Ennek megsegítésére hoztuk létre a „Four Faces of the CFO” keretrendszert, amely világosan körvonalazza a pénzügyi vezetők előtt álló kihívásokat és lehetőségeket” – mondta el Dr. Rédei Attila, a Deloitte Magyarország Technology& Transformation csapatának szenior menedzsere.
A modell négy kulcsszerepet azonosít, amelyek a mai CFO-k mindennapi munkáját jellemzik: Operator, azaz működtető, Steward, vagyis őrző, Strategist, a stratéga, valamint Catalyst, vagyis katalizátor. Mindegyik szerephez meghatározott fókuszterületek, kulcsfontosságú feladatok és kompetenciák tartoznak, illetve olyan belső és külső érintettek, akikkel a CFO-knak szorosan együtt kell működniük.
Ez a holisztikus megközelítés lehetővé teszi a pénzügyi vezetők számára, hogy ne csupán a hagyományos pénzügyi feladatokra összpontosítsanak, hanem aktívan részt vegyenek az üzleti növekedésben és innovációban egyaránt.
Az Operator a hatékonyságra, a Steward a kockázatkezelésre és megfelelésre, a Strategist a jövőbeli irányok meghatározására, míg a Catalyst a változások ösztönzésére fókuszál. A keretrendszer célja, hogy a CFO-k sokoldalú vezetőkké váljanak, akik képesek a vállalat egészét átfogóan befolyásolni és irányítani.
A Deloitte szakértői által kialakított keretrendszer abban segít, hogy a pénzügyi vezetők tudatosabban azonosítsák, melyik szerep áll hozzájuk a legközelebb, hol érzik magukat a leginkább kompetensnek és hitelesnek, valamint melyik területen van lehetőségük további fejlődésre.
Ez az önreflexiót támogató struktúra nemcsak az erősségek és preferenciák feltérképezését teszi lehetővé, hanem irányt is mutat a személyes és szakmai fejlődési célok kitűzésében. Így a vezetők tudatosan építhetik karrierjüket, és könnyebben alakíthatják ki azt a vezetői stílust, amely egyszerre illeszkedik saját értékrendjükhöz, és támogatja a szervezet stratégiáját.
Operator, működtető – a hatékonyság felügyelője
A működtető szerepében a pénzügyi vezető a vállalat üzleti működésének költséghatékonyságára és szolgáltatási színvonalára koncentrál, működési modellek és megoldások kidolgozásával. Célja, hogy egyensúlyt teremtsen az erőforrások, a kompetenciák, a költségek és a szolgáltatási szintek között a pénzügyi szervezet kötelezettségeinek teljesítése érdekében. Olyan döntéseket hoz, amelyek érintik a tehetséggondozást, a kiszervezést vagy megosztott szolgáltatási központok létrehozását – különösen multinacionális vállalatok esetében.
Steward, őrző – a vállalati fegyelem letéteményese
A CFO őrző szerepben gondoskodik arról, hogy a vállalat megfeleljen a pénzügyi jelentési és ellenőrzési követelményeknek. A kockázatkezelés, az eszközök védelme és az információminőség ebben a szerepkörben kulcsfontosságú tényezők.
Kiemelt fontosságú számukra a hatékony irányítási modellek megértése és bevezetése a növekvő üzleti komplexitás, a globális jelenlét, valamint az egyre bonyolultabb marketing-, értékesítési- és termékstruktúrák (pl. kiterjesztett üzleti kapcsolatok, jogdíjmegállapodások, forgalmazói rendszerek) fényében.
Strategist, stratéga – a jövőkép formálója
Ebben a szerepben a CFO aktívan alakítja a vállalat jövőjét, stratégiai döntéshozatalba ágyazva a pénzügyi szempontokat. A stratéga támogatja az innovációt, előmozdítja a nyereséges növekedést és közvetíti a tőkepiacok elvárásait a vállalaton belül. Feladata továbbá, hogy vezetői iránymutatást adjon az olyan üzleti és pénzügyi stratégiák összehangolásához, mint a vállalatfelvásárlások, befektetések vagy a tőkestruktúra kialakítása.
Catalyst, katalizátor – a változás motorja
A CFO mint katalizátor olyan szervezeti szemléletmódot teremt, amely értékorientált gondolkodást és döntéshozatalt támogat. Segíti a stratégiai célok elérését, és előmozdítja az elszámoltathatóság kultúráját az egész vállalatban.
Hogyan is hasznosítható a keretrendszer a gyakorlatban?
A folyamat egyik kulcslépése, hogy a vezetők tudatosítsák, mely területeken van szükségük új szemléletmódra vagy kompetenciák megerősítésére.
A Deloitte rendszeresen facilitál pénzügyi vezetők számára workshopokat, ahol a résztvevők megismerhetik, hogy személyiségükre és szervezeti kultúrájukra mely szerepkör(ök) illenek leginkább, valamint azokat a területeket, amelyekben fejlődni kívánnak.
Ezek a workshopok az igényektől függően egy naptól akár több napig is eltarthatnak, amelynek végén a vezetők részletes tervet kapnak a fejlődésükhöz szükséges lépésekről. A keretrendszer négy dimenziója mentén kidolgozott akcióterv segíti a pénzügyi szervezet célzott fejlesztését és hatékonyságának növelését. Így a keretrendszer nem csupán elméleti modellként, hanem gyakorlati útmutatóként is működik a mindennapi munkában. Ezáltal a szervezetek tudatosabban és célzottabban haladhatnak előre.
Lukács Eszter, a Deloitte Technology & Transformation üzletágának igazgatója hangsúlyozza:
„A „Four Faces of the CFO” modell segít rávilágítani arra, hogy a pénzügyi vezetők ma már nem csupán a vállalat pénzügyi őrei. Egy dinamikusan alakuló, komplex környezetben kell változó szerepeket, akár párhuzamosan is betölteniük a vállalat sikere érdekében. Minél tisztábban látják a CFO-k, hogy milyen sokrétű feladatokat kell ellátniuk, annál felkészültebben tudnak reagálni a belső szervezeti és a külső piaci elvárásokra – ebben pedig a Deloitte szakértői adnak iránytűt a vezetők kezébe.”