Anyasági támogatás jogosultság 2024
Anyasági támogatásra jogosult a szülést követően:
- az a nő, aki várandóssága alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - várandósgondozáson vett részt; (az anyasági támogatás a jogosultat akkor is megilleti, ha a gyermek halva született)
- az örökbefogadó szülő, ha az örökbefogadást véglegessé vált határozatban engedélyezték, és a gyermeket a végleges engedélyezés időpontját megelőzően legfeljebb egy éve nevelte folyamatosan saját háztartásában;
- a gyám, ha a gyermek a születését követően hat hónapon belül - jogerős határozat alapján - a gondozásába került
Külföldön született és külföldön élő gyermekek jogán járó anyasági támogatásra jogosult:
- az anyasági támogatás tekintetében a nem Magyarország területén élő, külföldön született,
- a hazai anyakönyvezés végzésére kijelölt anyakönyvi szerv által anyakönyvezett, magyar állampolgárságú gyermek vér szerinti anyja, örökbefogadó szülője vagy gyámja
- a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény alapján kiadott „Magyar igazolvánnyal” rendelkező gyermek vér szerinti anyja, örökbefogadó szülője vagy gyámja, feltéve, hogy a gyermek lakóhelye szerinti szomszédos állam joga szerint a magyar állampolgárság felvétele a szomszédos állam szerinti állampolgárságtól való megfosztással jár.
Nem jár anyasági támogatás, ha:
- a szülők a gyermek születését megelőzően nyilatkozatban hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához;
- a megszületett gyermek a gyámhatóság jogerős határozata alapján családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodásban részesül
Mikor illeti meg anyasági támogatás a jogosultat 2024-ben?
Az anyasági támogatás - a szülést követő hat hónapon belül benyújtott igény esetén - megilleti a jogosultat, ha:
- a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulásról szóló nyilatkozatot visszavonták;
- a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodást megszüntetik, és a továbbiakban az anya gondoskodik a gyermek neveléséről.
Anyasági támogatás összege 2024
Az anyasági támogatás - gyermekenkénti - összege azonos a gyermek születésének időpontjában hatályos szociális vetítési alap összegének 225%-ával (2023. évben 64 125,-Ft), ikergyermekek esetén 300%-ával (2023. évben 85 500,-Ft)
Anyasági támogatás igénylése 2024, anyasági támogatás igénylés nyomtatvány
A Magyarországon élő gyermekek jogán járó anyasági támogatás iránti kérelem benyújtása a Kérelem anyasági támogatás megállapítására című formanyomtatvány kitöltésével történik.
A nyomtatvány IDE kattintva érhető el.
A formanyomtatvány tartalmazza a kérelemhez benyújtandó iratok, illetve iratmásolatok körét. A formanyomtatvány ingyenes.
Az igényelbíráló szerv a kérelmező lakóhelye szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatal, illetve, ha a kérelmező munkahelyén működik ilyen, akkor a családtámogatási kifizetőhely.
A külföldön született és külföldön élő gyermekek jogán járó anyasági támogatás iránti kérelem benyújtása a Kérelem anyasági támogatás megállapítására külföldön született és külföldön élő magyar/nem magyar állampolgárságú "Magyar igazolvánnyal" rendelkező gyermek című formanyomtatvány kitöltésével történik.
A formanyomtatvány tartalmazza a kérelemhez benyújtandó iratok, illetve iratmásolatok körét. A formanyomtatvány ingyenes. Az igényelbíráló szerv a Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztálya.
Az anyasági támogatásra vonatkozó kérelem a szülést követő hat hónapon belül lehet benyújtani!
Külföldön született és külföldön élő gyermek esetén hol és hogyan igényelhető anyasági támogatás?
- Személyesen: konzuli feladatot ellátó hivatásos magyar külképviseleteken.
- Magyarországon a Kormányablakokban
- Postai úton: Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztály címére (1081 Budapest Fiumei út 19/a)
Anyasági támogatás online igénylése Ügyfélkapu segítségével 2024-ben
- Elektronikusan ügyfélkapus regisztrációt követően a www.magyarorszag.hu portálon.
Hogyan kell anyasági támogatást igényelni online Ügyfélkapu segítségével?
A kérelem elektronikusan az „Ügyintézés indítása” gombra kattintva indítható el a magyarorszag.hu internetes portálon. Közvetlen linket a cikkünk végén találja. A kérelemhez mellékletek is csatolhatók.
A személyes, vagy postai úton történő benyújtás esetén kitöltendő formanyomtatvány a leírás végén található „Kapcsolódó nyomtatványok” cím alatt érhető el.
Kötelezettségmulasztás
A folyósítással kapcsolatos változásokat 15 napon belül be kell jelenteni, ennek elmulasztása esetén a jogalap nélkül kifizetett összeget visszakövetelik.
Milyen határidőket kell figyelembe venni anyasági támogatás 2024 online igénylésekor?
Az anyasági támogatást a szülést követő 6 hónapon belül kell kérelmezni, ezt követően az igény nem érvényesíthető, azonban kimentési ok lehetséges.
Örökbefogadás esetén az örökbefogadás végleges engedélyezését követő 6 hónapon belül lehet benyújtani.
A gyám a gyermek születését követő hat hónapon belül – véglegessé vált határozat alapján – nyújthatja be a kérelmet.
A hatóságra irányadó ügyintézési határidő annak a függvénye, hogy milyen eljárásban kerül sor a kérelem elbírálására. Az ügyintézési határidő az eljárás megindulásának napján kezdődik. Az eljárás a kérelemnek az eljáró hatósághoz történő megérkezését követő napon indul.
Az elektronikus úton a vérszerinti édesanya által benyújtott anyasági támogatás iránti kérelmet az eljáró hatóság automatikus döntéshozatali eljárásban bírálja el, ha a hatóság részére a kérelem benyújtásakor minden adat rendelkezésre áll, és a döntés meghozatala mérlegelést nem igényel. Automatikus döntéshozatal esetén az ügyintézési határidő 24 óra.
Sommás eljárásnak van helye, ha a hiánytalanul előterjesztett kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott. Az ügyintézési határidő sommás eljárásban 8 nap.
Ha a hatóság megállapítja, hogy sem az automatikus döntéshozatal, sem a sommás eljárás feltételei nem állnak fenn, a kérelmet teljes eljárásban bírálja el. Az ügyintézési határidő teljes eljárásban 60 nap.
Az anyasági támogatásra való jogosultság megállapítása esetén a támogatás a megállapító döntés meghozatalától számított nyolc napon belül kerül folyósításra.
Szükséges és benyújtandó dokumentumok
- formanyomtatvány: „Kérelem anyasági támogatás megállapítására”;
- eredeti orvosi igazolás vagy várandósgondozást végző védőnő által kiállított igazolás eredeti példánya vagy annak másolata (ha az igazolás nem lett a kérelemhez csatolva, akkor a hiánypótlásként a Magyar Államkincstár a védőnői igazolást fogja kérni);
- amennyiben a gyermek halva született, akkor halottvizsgálatot végző orvos által kiállított „Igazolás késői magzati halálozásról” elnevezésű nyomtatvány
- kérelmező személyazonosításához szükséges irat (érvényes személyi igazolvány 2024, érvényes kártyatípusú vezetői engedély, érvényes útlevél), TAJ kártya;
- külföldi kérelmező esetében érvényes bevándorlási, letelepedési engedély, magyarországi tartózkodásra jogosító egyéb irat, tartózkodási engedély, a munkavállalási engedély, a munkaszerződés, valamint a szálláshely bejelentőlap, EU Kék kártya;
- gyám esetén: gyámkirendelő határozat;
- örökbefogadó szülő esetén: gyámhatóság örökbefogadást engedélyező határozata;
Fizetési kötelezettség nincs, az eljárás illeték- és költségmentes.
Eljáró szerv
Az anyasági támogatás iránti kérelmet a kérelmező lakó vagy tartózkodási helye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal bírálja el. A kormányhivatalokon belül a családtámogatási főosztály/osztály az a szervezeti egység, amelynek feladatkörébe tartoznak az ilyen kérelmek elbírálásai.
Az anyasági támogatást a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága folyósítja.
Az anyasági támogatás online igénylését kezdje IDE kattintva.